Netflix’i bölge kısıtlaması olmadan izlemek

Netflix2007’den beri hizmet veren Netflix, 2016 yılının ilk günlerinde, içinde Türkiye’nin de olduğu 130’dan fazla ülkede yayın yapmaya başladı. Ülkemizde büyük bir sevinçle kutlanan bu gelişmenin cebimize yansıması aylık 8€ gibi rakamlardan başlıyor.
Üç abonelik seçeneği şu şekilde:

Aynı anda 1 ekranda standart çözünürlükte yayın izlemek 7.99€
Aynı anda 2 farklı ekranda HD çözünürlükte izlemek için 9,99€
Aynı anda 4 farklı ekranda HD ve Ultra HD çözünürlükte izlemek için  11,99€

Ekran kelimesinin anlamı şu; bir ekranda siz yayın izlerken, yakınınız kendi sisteminde başka bir yayını aynı anda izleyebiliyor.

Kişisel görüşüm her 10 kişiden 5’inin internet üzerinde Türkçe altyazıyla yabancı dizi ve film izlediği yönünde. 5 kişiden de 2’si Türkçe altyazıya ihtiyaç duymadan izleyebiliyor. O yüzden havai fişekler ve halaylarla karşılanan Netflix önce bir sakin olsun. Zaten mevcut içeriğin tamamına erişim izni de vermiyor.

Yani Türkiye’deyseniz örneğin son Star Wars’u henüz izleyemiyorsunuz. Çünkü Netflix, yeterince karlı bir iş olarak görmediği için, filmin Türkiye için bölgesel yayın hakkını satın almamış oluyor. Ya da başka bir yayıncı firma erken davranmış ve haklarını almış olabiliyor.

Bölgesel kısıtlamalara maruz kalmadan Netflix’ten yararlanmak için bir kaç yöntem var.

Birincisi VPN denen sistemle manual bir şekilde başka bir ülkeden bağlanıyor gibi davranmak. Diğeri de Smart DNS entegre edilmiş programları denemek. Netflix’in çok yakın gelecekte bu VPN çözümüne bir engel bulacağı konuşuluyor. Şimdilik VPN olayını atlayarak Smart DNS kullanan iki programdan bahsedeyim.

Windows/Mac için Smartflix, beta sürüm boyunca ücretsiz bir program olarak, Netflix içeriğine bölge sınırlaması olmaksızın erişmenizi sağlıyor. 720px. HD video izleyebiliyorsunuz.

Android/iOs için Getflix 14 gün boyunca ücretsiz, sonrasında 3,95$ karşılığında aynı işi görüyor.

Türkçe altyazı desteği artınca Netflix çok kullanışlı hale gelecektir. Hele böyle güzellikleri keşfettikçe. Ama şimdilik ücretli abone olmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: MakeUseOf.com

 

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Leave a Comment