fbpx

Android sistemli telefonlar için profil yönetimi

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Profile Scheduler

Ne zamandır Android işletim sistemli telefonumda farklı profiller oluşturmak için bir aplikasyon arıyordum. Hani Dışarıda (zil sesleri en yüksek seviyede, ekran ışığı en aydınlık seviyede vs.) Gece (sessiz, titreşim açık vs.) gibi önceden ayarlanmış modlar olur, ihtiyaca göre istediğinizi seçersiniz ya, işte o.

Aplikasyonun ismi Profile Scheduler

Çeşitli ortamlarda kullanmak üzere kendi yarattığınız isimlerde profiller belirleyip ona uygun ses ayarları, zil sesleri, ekran ayarları, titreşim ayarları, Wi-Fi açık/kapalı, Bluetooth açık/kapalı gibi çeşitli ayarlarmalar oluşturuyorsunuz.

Sonra bulunduğunuz ortama göre uygun profili seçip huzura eriyorsunuz.

Benim en sevdiğim özelliği, çeşitli kurallar belirleyip ona göre hangisinin aktif olacağını ayarlayabilmeniz. Saat 00:00’da Gece profiline, batarya azaldıysa az enerji tüketene, Wi-Fi açtıysanız bir başka profile geçecek şekilde ayarlar yapabilirsiniz. Telefonu yatay tuttuysanız bir şey okuduğunuzu var sayıp ekran ışığını yükselten bir seçenek oluşturabilirsiniz.

Kendi kurallarıma göre örnek vereyim:

09:00-20:00 arasında Normal profil açık.  Tüm zil sesleri makul seviyede.

Gece 20:00’de Night seçili hale geliyor. Zil sesi 1 kere çalma modunda ve kısık. Ekran ışığı biraz daha düşük seviyede.

Her gece 02:00’de Deadphone adını verdiğim seçeneğe otomatik olarak geçiyor. GSM şebekesi, Wi-Fi, Bluetooth vs. kapalı. Dolayısıyla ne kısa mesajlar geliyor, ne arayan ulaşabiliyor. Sadece zil sesi açık. Böylece sabah alarm çalıyor.

08:45’deki özel profilde GSM şebekesi açık değil ama Wi-Fi açılıyor. Emaillerim geliyor, Twitter mention’larım, Facebook dürtülerim vs. hepsi hazır!

09:00’da Normal’e dönüp hayata başlıyorum.

Outside: Bunda telefon coşuyor! Arayan olursa en gürültülü zil sesi çalıyor, titreşiyor, ışıklar yanarlı dönerli oluyor!

Bir de Silencio var. Bu seçiliyken arasanız duymam, mesaj gelse haberim olmaz, ışığı bile yanmaz. Görseniz telefon demezsiniz.

Sonuç olarak ücretsiz olan bu aplikasyonu tavsiye ederim. Profile Scheduler

Leave a Comment