fbpx

Çalışma hayatınızı kolaylaştıracak 10 web aracı

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Çalışma hayatınızı kolaylaştıracak 10 web aracıİşlerinizi düzenlemek için çeşitli internet araçlarından yararlanmayı düşünüyorsanız şunlara göz atmanızı öneririm.

Not tutmak, bu notları çalışma arkadaşlarıyla paylaşmak için

Evernote: 54 MB.lik kurulum dosyası nedeniyle gözümde 1-0 geride başlayan bu program aslında çok yetenekli. Notlar, fotoğraflar, ses dosyaları oluşturabiliyorsunuz. Web hesabı oluşturup internet olan her yerden notlarınıza ulaşabiliyorsunuz. Cep telefonu için de bir versiyonu var.

Google Notebook: Google hesabınız ile erişebileceğiniz bir not defteri. Her Google servisi gibi çok hızlı, sade ve kullanışlı.

Springnote: Grup çalışmaları için ideal bir not tutma programı. Çeşitli şablonları, gelişmiş arama özellikleri, 2 GB dosya bulundurma alanı var. MSN Botu ile de yeni girişler yapabiliyorsunuz.

Sık kullanılan siteler (bookmarking) işlemleri için

Del.ici.ous: Bence bu konunun Google’ı budur. Sade ve hızlı. Sık ziyaret ettiğiniz siteleri kaydetmenizi, istediğiniz kadarını paylaşmanızı sağlar. Etiketler kullanarak bunları organize edebilirsiniz.

StumbleUpon: Del.ici.ous’a göre biraz daha cafcaflı olan bu servis de aynı işe yarıyor. Biraz daha “insanlar hangi sitelere uğruyor” diye merak edip keşfetmek istiyorsanız StumbleUpon tercih edilebilir.

Clipmarks: Hem sitenin adresini hem de sadece belli bir bölümünü not alıp kenara kaydetmek, bloga göndermek için kullanılabilecek bir servis.

Brainstorming için

Mindmeister: Üzerinde düşündüğünüz bir konuyu şemaya dökmenize yardımcı olacak bir servis. Yeni fikirlerin gözünüzde canlanması ve fikir yürütmeniz açısından işe yarayabilir. Google Gears sayesinde internete bağlı olmadan da kullanabiliyorsunuz. Yeni kullanıcılar için biraz karışık gelebilir.

Not alma servisleri

Webnotes: Doğrudan web sayfasının üzerine not kağıtları ile notlar alabilirsiniz. Henüz beta aşamasında.

Diigo: Sayfalardaki yazıları sarı ile ‘highlight’ edip notlar iliştirebiliyorsunuz. Biraz sosyal ağ modunda bir servis.

Bonus olarak Q10 ile yazı yazmak çok ‘cool’.

2 Comments

Leave a Comment