fbpx

Çocuklar evdeyken iş yapabilmek için 10 ipucu

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Ev-ofisinde iş yapan insanların en büyük sıkıntıları dikkatlerini dağıtan faktörlerin bolluğu oluyor. Canımızdan çok sevdiğimiz, yemeyip yedirdiğimiz, giymeyip giydirdiğimiz biricik yavrularımız da bu faktörlerin başında gelebilir. (Benim henüz gelmiyor ama global düşünen bir insanım ben.). Özellikle zaman sınırlı işlerde ortamın sükunet halinde olması çok elzemdir.

İşte çoluk-çocuk dolu bir evde bilgisayarla ilgili  işinize koyulmak için izlemeniz gereken yollar:

1) Önce erken kalkın. Hem genel anlamda, hem de çocuklardan erken bir saatte. Böylece onlar mışıldarken siz işe başlayabilirsiniz. Ama sessiz çalışmaya gayret edin ki uyanmasınlar. Shhh.

2) Ve geç yatın. Gecenin sessizliğinde çalışmak güzeldir. Özellikle yaz aylarında hava serinleyince hafif bir müzik, bilgisayarın fan sesi, çam kokuları, bitki çayı… En azından bunlardan ikisini sağlarsanız şükredin.

3) Eşinizden yardım alın. Hayat müşterektir. Söyleyin ona çocukları alsın parka götürsün, ordan sinemaya, kütüphaneye.

4) Birden fazla çocuk varsa birbirleriyle oyun oynamaları konusunda onları eğitin, konuşun, ikna edin. Kukalı saklanbaçı yeniden keşfetsinler.

5) Sevgili büyükannelerini, anneannelerini ziyaret etmeyeli çok olmuştur. Oraya götürün, bırakıp geri gelin.

6) Gürültü yapmaktan vazgeçmiyorlarsa, birlikte oynamalarını söylediğiniz kadar ki yumuşaklıkta ve şefkatle sessiz olmalarını söyleyin.

7) Sesleri kafanızda izole etmeye çalışın. İşinize yeterince konsantre olursanız onları duymazsınız.

8) Onları yollayacak hiçbir aile bireyiniz kalmadıysa günümüzde çok sık rastlanan bir yol olan sokağa salma yöntemini deneyebilirsiniz. Bırakın mahalle sakinleri düşünsün.

9) Evde duramıyorsanız bir kafeye gidin, her yerde kablosuz internet var artık. (Sanki illa internete ihtiyacınız varmış gibi.)

10) Yollar tükendiyse kapatın bilgisayarı hep beraber oyun oynayın zaten çalışmak size göre değil.

2 Comments

  1. Mümkünse cocuklari bir odaya kapatip gaz da verebilelim. Keşke mümkün olsa.

Leave a Comment