fbpx

Derbi yorumları

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Kaynak: www.galasaray.org

12 Nisan’09 Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla ilgili arkadaşlarla hep aynı muhabbetleri yaptığımı farkettim. Kendime bir iyilik yapıp düşüncelerimi yazıya döküyorum. Gerektiğinde “link bu, buyur oku” diyeceğim. Önem veya mantık sıralaması olmadan, buyurun:

Not: Kırmızı bölümler maçtan sonra yazılmıştır.

  • ‘Derbilerin havası başkadır, ne olacağı belli olmaz.’ düşüncesi son yıllarda yanlış çıkmaya başladı. GS-FB derbilerini genelde FB kazanır oldu. Bazı maçlarda GS çok daha baskın oynar ama FB kazanır. Bunun en önemli sebebi maç sırasında pozisyon şansı denen etmenin genelde FB’nin lehine olması. Hiç tahmin edilmeyen bir futbolcu olmadık bir yerden şut çeker, birinin burnuna, diğerinin uyluk kemiğine çarpar gol olur. Topu ayağından fazla açan FB’li futbolcu bir şekilde kaleciyle karşı karşıya kalır. İlk yarı GS, ikinci yarı FB daha iyi oynadı. Gollü beraberlik maçın hakkıydı. Bahsettiğim şans topu pozisyonlarından beklediğim kadar çıkmadı.
  • Lincoln oynamazsa GS’ın gol atma şansı iyice azalıyor. Kewell, Baros, biraz da Arda ile iyi anlaşıyorlar. Günündeyse top da kapabiliyor. Bülent Korkmaz’ın disiplin dersi konusunu kapatıp bu adamı oynatması gerekir. 60. dakikadan sonra oyuna girdi, hiç katkısı olmadı.
  • GS camiası göstermemeye çalışsa da çok stresli. FB ise daha rahat. Gol gelmedikçe taraftar baskısının da etkisiyle takım panikleyebilir. Bülent Korkmaz  yapı itibariyle agresif, aceleci ve gergin olduğundan takımı negatif yönde etkileyebilir. Gerginlik tam anlamıyla takıma yansıdı, Sabri-Emre B. ile başlayan tartışmalar 90. dakikada tavana vurdu.
  • Emre Belözoğlu kimseden etkilenmeden çıkar iyi futbolunu oynar. Pozisyon icabı sarı kart görür. Çıktı, iyi oynadı sarı kartını gördü.
  • FB Alex’siz de kazanıyor. Bu yüzden oynamaması çok önemli bir kayıp değil. Alex’in eksikliği hissedilmedi.
  • Ümit Karan’ın ligte golü yok. Ama gol atamama stresi yaşadığını da düşünmüyorum. ‘Denk gelirse atarım’ havasında.
  • Beğenilmeyen Güizza gerçek FB’li olabilir. Beğenilmemeye devam ediyor.
  • Maç eksiği olan Mehmet Topal  zaten çok güven vermeyen GS defansında kilit adam. Tek hata yaptı, onun dışında iyi maç çıkardı.
  • Anormal bir gerginlik yaşanmadan tamamlanacak bir maç bekliyorum. GS galibiyeti %40 FB galibiyeti %30 Beraberlik %30 90. dakikada anormal gerginlik yaşandı. %30’luk ihtimal gerçekleşti.

Herkesin yorum yapabildiği bir konuda ilk yazımı da yazmış bulundum. Hayırlı olsun.

Leave a Comment