fbpx

Friendfeed ile herşey bir arada

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Friendfeed, çeşitli sosyal aktivite ağ sitelerinde (Facebook ,YouTube, Last.fm, Twitter, Flickr, StumbleUpon gibi 49 tane…) yaptığınız hareketleri bir arada gösteren, kişisel iletilerinizi paylaşabileceğiniz ve insanların bunlar hakkında yorum yazabilmesini sağlayan bir internet sitesi. (Bir nevi, beyin frekansları birbirine yakın olan insanlar arasında -haydi sosyal olalım dostlar- ortamı.)

Bookmarklet eklentisi ile internette gezinirken denk geldiğiniz bir siteyi tek tıklamayla sizi takip eden arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. MailFF ile size özel bir email adresine yollayacağınız emailler otomatik olarak sayfanızda paylaşıma sunuluyor. Emailin subject satırı, konunun başlığı olurken içeriğe yazdıklarınız da yorum olarak gösteriliyor. Attach ettiğiniz fotoğraflar da aynı şekilde paylaşıma açılıyor. Ayrıca kendinize ait bir web sitesi varsa oraya yazdığınız yazıları da göstermesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun için sitenizin RSS adresini Friendfeed’deki hesabınıza bağlamanız yeterli.

Sanal aktiviteleriniz herkes tarafından görüntülenebileceği gibi isterseniz sadece sizin izninizle size “Subscribe” olan şanslı arkadaşlarınız görecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Çok kullanılan bir site olduğu için Facebook örneği vereyim; Friendfeed’e yapacağınız her türlü girdinin Facebook’taki Durum bilgisi olarak güncellenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Takip ettiğiniz insanların son olaylarını görmek için web sayfasını açmanız şart değil. Gtalk kullanıyorsanız [email protected] isimli bir bot size tüm gelişmeleri mesajlayacak. Kendisine “help” derseniz tüm komutları görebilirsiniz. Cep telefonunuz için küçük yazılımlar mevcut. Iphone için özel programı var. Yeni girdilerinizi bu programlar üzerinden yapabilirsiniz.

Friendfeed’i ne amaçla kullanacağınız size kalmış. Sadece insanların nelerle uğraştığını takip edebilirsiniz, Tayland’a gidecekseniz daha önce gidenlerin fikirlerini alabilirsiniz (tanık olunmuştur), son icadınızı ilk kez burada insanlığa tanıtabilirsiniz, (heyecanla beklenmektedir), sitenize yeni ziyaretçiler kazandırabilirsiniz , açıkarttırma yapıp bir şey satabilirsiniz,  üzerinize gelen bir meteorun fotoğrafını çektiyseniz anında cep telefonunuzdan paylaşabilirsiniz (bunu özellikle bekliyorum!)… seçenekler çok fazla.

Friendfeed’i ziyaret ederseniz şurası benim sayfam. Beklerim.

Leave a Comment