fbpx

Google Adsense’in incelikleri

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Neredeyse her sitede Google’ın reklam sistemi kullanılıyor. Tıklama başına bir ücret ödeme sistemini kullanan Adsense’e üye olmak kolay ama üyelikten atılmanız da muhtemel. Çünkü bu reklamları sitenizde kullanırken uymanız gereken bir çok kural var.

Bu kurallar gelişmiş algoritmalar -gerektiğinde bir insan admin- yardımıyla kontrol ediliyor. Çoğumuzun okumadan Accept’e basıp geçtiği TOS (terms of service) metninde de bu kurallar ve uymanız gereken şartlar belirtilmiş. Ben size bu konunun inceliklerinden bahsederken siz de bi’ zahmet o metni okuyun.

 1. Asla sitenizdeki reklamlara kendiniz tıklamayın. Çeşitli otomasyon programları ile periyodik aralıklarla tıklamayı da unutun. Eşe-dosta, Warcraft arkadaşlarınıza da tıklamaları yönünde baskı uygulamayın. Bu Google’ın en çok dikkat ettiği husus. Reklamları Google Preview ile kontrol edin.
 2. Siteye yapıştırdığınız kodda değişiklik yapmayın. Renkleri değiştirmek, background oluşturmak gibi şeyler buna dahil.
 3. Aynı sayfaya 3 reklam ünitesi ve 3 arama kutucuğundan fazlasını yerleştirmeyin.
 4. Google arama kutucuğunun olduğu sayfalara başka rakip arama servislerinin kutucuklarını koymayın.  Başka reklam servislerini kullanabilirsiniz ama Google Adsense ile çakışmaması şart.
 5. Gelirinizi gösteren bilgileri sayfanızda belirtmeyin. CTR, CPM gibi… Toplam gelirinizi yüzde olarak gösterebilirsiniz.
 6. Reklamların üzerine sadece “Sponsored Links” ve “Advertisements” yazabilirsiniz. Başka herhangi bir başlık kullanmanız hesabınızın kapatılmasına neden olabilir.

 7. Reklama tıklanınca yeni sayfada açılacak şekilde ayarlamayın. Reklamlar o sayfanın üzerine açılmalıdır.
 8. Birden fazla web sitesi için birden fazla hesap oluşturmayın. 1 hesap yeterlidir. Deneysel çalışmalar yapacaksanınız diye 2-3 ayrı hesap oluşturursanız Google bunu yakalar. Google uludur.
 9. Reklamları içeriği olan sayfalara yerleştirin. Giriş, kayıt, hoşgeldiniz gibi sayfalara koymayın.
 10. HTML emailler arasına bu kodları yapıştırıp göndermeyin.
 11. Başka reklam sistemleri kullanıyorsanız ve alternatif reklam seçme imkanınız varsa onu Google Adsense olarak belirtmeyin. Unutmayın Google uludur. Sevmez ikinci plana atılmayı.

Bu konulara dikkat ederseniz Google Adsense sizi sever, her ay evinize çekleri göndermeye devam eder.

2 Comments

 1. ulu google sağ olsun, sayesinde h,ç sıkışmadan araba aldım. her ay 200 $ yollamakta .Aslında akıllıyım diye geçinen google çok salak.
  1 yıldır para aldığım bloğa hiç ekleme yapmıyorum, güncelleme yok ama her gün 3-5 bin kişi resim aramalarından geliyor ve sağolsunlar reklamlara da tıklıyorlar ve bana bedavaya pego aldırtılar 🙂

Leave a Comment