fbpx

Görmeyen kalmasın – Yekpare (Nerdworking)

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Grafik tasarımcıları, kod yazarları, animasyon uzmanları,  elektronik profesyonelleri ve müzisyenler gibi çeşitli disiplinlerden sanatçıların bir araya gelmesiyle oluşan Nerdworking ekibi 2010 haziran ayında Haydarpaşa’da bir videomapping harikasına imza attılar.

Proje yönetici Erdem Dilbaz olayı şöyle özetlemiş:

‘İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın bizden talebi Nazım Hikmet’in anılacağı etkinlikte, Haydarpaşa Garı’nın coğrafi, ekonomik, sosyal, politik ve estetik değerleri üzerinden İstanbul’u anlatmamızdı.

yekpareBu büyük şans oldu. Genç bir ekipsiniz, beklentilerinizin üstünde bir teklif geliyor; işin içinde İstanbul var, daha başından belli ki dünyadaki örneklerinden farklı olacak… Lakin kazın ayağı öyle değil! İstanbul 8.500 yıllık bir şehir. O kadar yıl klişeler üzerine çökmüş. Yani ‘çamura basmadan nasıl geçeceğiz biz buradan?’ sorusu vardı aklımızda. Bu nedenle sembolizm üzerinden etkileyici bir sahne performansı hazırlamaya odaklandık. Doğu-Batı geçidinin hatta tam da Kuzey-Güney enleminin göbeğindeki hikayeyi anlatmak için, güneşi dünyayı Doğu’dan Batı’ya kat eden bir gözlemci olarak, Haydarpaşa Garı’nın üzerine doğurarak başladık hikayemize. 1950’lere geldiğimizde Haydarpaşa Garı’nı enlemesine 3 dilime bölüp her birini vagonlara, trenlere çevirip ilerlettik. Hazırladığımız ses kompozisyonuyla da görsellerimizi destekledik.
Sanki Haydarpaşa Garı’nın o kadar yoğun kavramsal içeriği yokmuş gibi önüne çektiğimiz platform da hikayesiyle geldi. Platform olarak karşımıza batan Karaköy İskelesi çıktı! Ses hızından dolayı platform üzerine kurduğumuz sistemden sesi 1,5 saniye önce vermemiz gerekiyor ki ince ayarla sahildekiler ses ve görüntüyü senkronize algılayabilsin. Böyle bir içeriğin çıkmasını ve herkese ilk defa yakından görebilecekleri böyle bir oyun sergilemeyi o kadar istiyorduk ki, aklı olanın yapmayacağı şeyi yapıp 2 hafta içinde böyle bir iş çıkarttık.

 

[vimeo]https://vimeo.com/12584289[/vimeo]

Leave a Comment