fbpx

İyi bir blog yazısı nasıl olmalı?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

İnternet yayıncılığının en basit yöntemlerinden biridir blog olayı. Yerli-yabancı ücretli-ücretsiz çeşitli servislerde yaratacağınız hesaplar ile birkaç dakikada blog sahibi olabilirsiniz. Ya da kendi server’ınızda blogunuzu oluşturabilirsiniz. Ama okunurluk oranı yüksek bir blog için neler yapmalı? (klişe giriş cümleleri dot com)

  • İlk madde aslında her tür yazı için geçerli olabilecek bir madde. Yazının başlığını en sonda belirleyin. Böylece başlığa göre kendinizi sınırlamak zorunda kalmadan yazınızı yazabilirsiniz. Veya başlığı belirleyeceğim diye 20 dk. boş ekrana bakmazsınız.

  • Müşteri velinimettir. Mutlu-mesud kalmaları gerekir. Bu yüzden yazınız açık, anlaşılır, abartıdan uzak bir içeriğe sahip olmalı. İmla hatası yapmamaya dikkat etmek şart. (Gözden kaçanlar olacaktır, ama gördüklerinizi mutlaka düzeltin.)
  • Düşüncelerinizi toparlayın. İlla reklam arası verilmesini beklemeyin. Neyi ne zaman söyleyeceğinizi belirleyerek devam edin yazınıza. Gerekirse önemli noktaları maddeler halinde belirleyip yazın. Konuyu dağıtacak cümlelerden uzak durun.
  • Kısa cümleler, kısa paragraflar güzeldir. Okuması kolaydır. Bakın burada hiçbir madde üç satırı geçmiyor. Kendimle çelişkiye düşmeyeyim diye dikkat ediyorum. Siz de edin.
  • Basit kelimeleri tercih edin. Bu da okumayı kolaylaştıracaktır. Yerine daha basitini kullanamayacağınız durumlarda tabii ki uzun ve doğru kelimeyi tercih edin ama her seferinde “ilişikteki” demeyin. “Ekteki” çok daha cici.
  • Net olun. “Birçok doktor bu ilacı öneriyor” yerine oran verin, yüzde verin. “Bir çok takım artık kalecisiz oynuyor” demeyin. Yazın hangi takım olduğunu. Yoktur öyle takım. Yani yalan da söylemeyin.
  • Konuşma dilini tercih edin. İlla akademik bir dille yazmanız mecburi değilse, nasıl konuşuyorsanız öyle yazın. ‘Kasmayın’ derler ya, ben diyemiyorum ama anlayın işte.

Devamını keşfettikçe paylaşacağım, sizden de beklerim.

Leave a Comment