fbpx

Kahve içenlerin başarılı olma sebepleri

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Benim düzenli kahve içme alışkanlığım hiç olmadı. Bazen sütlü nescafe veya içimdeki çocuğu dinleyip Nesquik içerim ama kahve belki 10 günde bir. Halbuki ne faydalıymış bakın:

1) Kana karışan kafein fiziksel olarak daha canlı olmanızı sağlar. Adrenalin seviyesini yükseltir. Böylece fizik performansınız yükselir. Spor salonuna gitmeden yarım saat önce içilen kahve salonda daha iyi çalışabilmenize yardımcı olur.

2) Yapılan bazı araştırmalara göre düzenli kahve içenlerin tip-2 diabete yakalanma oranı daha düşüktür. Kafein kardiovasküler hastalıklara karşı da faydalıdır.

[adinserter block=”1″]

3) Kafein beyindeki adenozini bloke eder. Anlayışın daha kuvvetli olmasını, reaksiyon zamanının kısalmasını, idrak seviyesinin yükselmesini sağlar.

4) Parkinson ve Alzheimer gibi beyin hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürür. Henüz tam tedavileri  olmasa da kahve içenlerin bu hastalıklara daha az yakalandıkları görülmüştür.

5) Harvard‘ta yapılan araştırmalara göre kahve içmek intihar oranını %50 düşürebilmekte ve depresyona girme ihtimalini %10 azaltmaktadır. Doğrudan kafein ile bir ilişki tespit edilmese de, insanın modunu yükselten etkisi anti oksidanlarla ilişkilendirilmekte.

6) CNN haberine göre kahve içenler daha uzun yaşama şansına sahip. Yüksek tansiyon, kalp problemleri, kolesterol gibi sağlık problemlerinden ölüm oranları daha düşük oluyor.

7) Kafein, metabolizmayı %3-%11 oranında hızlandırdığı ve yağ yakma oranını da %10-%29 arttırdığı için düzenli kahve içenlerin obeziteye yakalanma ihtimali çok daha az.

8) Bir başka araştırmaya göre (evet bizde belgeler konuşur!) kahve içenlerle beraber çalışmak daha keyifli. İş ortamına eğlence katıyorlar, işle ilgili daha hareketli ve muhabbetlere girişken oluyorlar.

9) Kahve içenler daha çok para kazanıyor!  Senede ortalama 28,000 pound. Kahve içmeyenlerin yıllık geliri ise ortalama 26,000 pound. (Şimdi gidip de senden 2000 pound fazla kazanan adamlara girişme, sakinleş.)

10) Kahve içenler gün içinde daha çok başarıya ulaşıyor. Güne zıpkın gibi ve henüz yatağında bir sağa bir sola dönen tembellere göre 3-0 önde başlıyorlar.

Bu yazıyı yazmadan bir gece önce Türk kahvesi ile tiramisu yemiştim. 01’de yattım, 05’de uyudum. Demek ki bu iş bana yaramıyor.

Haydaaaa… çıkan sonuç çok kötü oldu.

Kaynak

Leave a Comment