fbpx

Kazandığınız parayı Payoneer ile ödeyen siteler

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

İnternet üzerinde iş yapıp para kazanmak kulağa güzel gelen, uzaktan bakıldığında kolay zannedilen bir konudur. Oturduğun yerden para kazanıyorsun gibi görülür. Ama emek ve zaman harcadıktan sonra paranızı Türkiye’deki hesabınıza aktaramamak büyük bir problem olabilir.

Bu sıkıntının çözümü olan Payoneer‘ı kısaca özetledikten sonra internette iş yaparak kazandığınız parayı Payoneer ile ödeyen bazı sitelerden bahsedeyim.

Payoneer 2005 yılında kurulan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 200’den fazla ülkeye online ödeme çözümleri sunan bir şirket. Yani internet üzerinde alışveriş yaparken, ödeme kabul ederken, bir işten kazandığınız parayı alırken veya başka şahıslara ödeme yaparken kullanabileceğiniz yöntemler sunuyorlar.

2016 yılında Paypal Türkiye’deki hizmetlerine son verince bu konuda büyük bir eksiklik oluşmuştu. Özellikle ikinci el ürün satışı yapanlar,internet ortamında hizmetler sunan serbest çalışanlar, dropshipping yöntemiyle ticaret yapanlar kazandıkları parayı kendi hesaplarına çekme konusunda büyük zorluklar yaşıyordu. Payoneer özellikle serbest çalışan ve uluslararası platformlardan düzenli gelir elde edenler için çok kullanışlı bir sistem olarak hayatımıza girdi.

Payoneer’da bir hesabınız olunca isminize çıkartılan Payoneer Mastercard ile hesabınızdaki parayı çekebiliyor veya bağladığınız banka hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Önödemeli kartınızı alışverişlerde de kullanabiliyorsunuz. Bunlar başka bir yazının konusu olduğu için detaylara girmeyeceğim.

Şimdi size, yaptığınız işin karşılığında kazandığınız parayı Payoneer ile alabileceğiniz bazı iş imkanlarından bahsetmek istiyorum. Bu sitelerde biriken ödemeleriniz belli bir altlimite ulaştığında kolaylıkla (ve en az kesinti ile) kendi hesabınıza transfer edebilir veya ATM’lerden çekebilirsiniz.


Proje sahipleri ve serbest çalışanların buluştuğu yerler

Upwork, 99 Designs, Freelancer, Guru, Fiverr, Topcoder, Workana, Seoclerk, One Hour Translation

Yazı yazarak para kazanabileceğiniz yerler

One Hour Translation, Writer Bay, Academia Research

Grafik tasarımlarınız basıldığı ürünleri satarak para kazanabileceğiniz yerler

Tee Spring, Viral Style

Video, fotoğraf, illüstrasyon ve müzik sunarak para kazanabileceğiniz yerler

Depositphotos, iStockphoto, Dreamstime, Envato

Diğer konular

Infolinks, Tourbylocals, Selz


Upwork

Yıllardan beri kullandığım, proje sahipleri ve serbest çalışanları buluşturan büyük bir pazar. Burada animasyon projelerinden kitap/doküman çevirilerine, muhasebe konularından telefon aplikasyonlarına, mimari projelerden logo tasarımlarına kadar onlarca farklı kategoriden işler bulabilirsiniz.

Bu tür iş pazarlarındaki işleyiş özetle şöyledir:
Proje sahipleri, detayları ve akıllarındaki tahmini bütçeyi belirten bir tanıtım yazısı ile beraber projelerini sunduktan sonra serbest çalışanlar tekliflerini sunar. Proje sahibi birini seçince, anlaşılan ücreti Upwork kasasına önceden öder. İşi teslim alınca da paranın karşı tarafın hesabına geçmesine onay verir.

Hesabınızdaki parayı istediğiniz anda çekebilir veya belli bir tutara ulaşınca Payoneer hesabınıza otomatik olarak aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

99 Designs

Burası görsel tasarım hizmetleri sunan insanlar ile bu hizmetlerin alıcılarını buluşturan bir mecradır. Logo, video, animasyon, web ve aplikasyon tasarımı, giysi baskı çeşitleri ve kitap/dergi kapakları konusunda işler yapabilirsiniz.

Bazen küçük yarışmalar düzenleyerek yine katılımcıların gelir elde etmesini sağlarlar.

Daha diğer pazarlara göre daha çok “birebir iletişim” kurulmasına ve daha özel projeler üzerinde çalışılmasına odaklandığı için yapacağınız işlerin ücretleri de daha yüksek olacaktır.

Freelancer

Upwork gibi bir pazardır. Proje sahipleri ve projeyi yapabilecek insanları buluşturur. Projelere teklif edilen rakamlar biraz daha düşüktür. Upwork nedeniyle biraz geri planda kalsa da hala aktiftir.

Guru

Daha çok programlama işleri üzerine yoğunlaşmıştır. Tasarım, yazı/çeviri, satış, mühendislik gibi konularda da projelerin sunulduğu bir pazardır. Çalışanlara ödeme yöntemi olarak proje bazlı, saat bazlı yöntemlerine ek olarak düzenli tekrar eden ödeme seçeneği vardır. Proje sahibinin her hafta veya ayda bir, 3 ayda bir gibi dönemlerde serbest çalışanına ödeme yapabilmesini sağlar.

Fiverr

İlk çıktığında “5 dolarlık işler” şeklinde bir stratejisi vardı. Küçük bir logo hazırlamak, bir melodi oluşturmak, birkaç cümlelik konuşma içeren basit bir video yapmak gibi projeler sunuluyordu. Artık burası da büyüdü ve diğerleri gibi çok çeşitli konularda işler yapabileceğiniz bir pazar yerine dönüştü.

“Mesajınızı alnıma yazıp sokakta gezerim”, “ürün çekimlerinize modellik yaparım” gibi hizmetler sunan insanlar da var. Yaratıcı servisler sunacağınızı düşünüyorsanız burayı mutlaka deneyin.

Topcoder

Görsel tasarım, kod geliştirme ve veri bilimi konularında projeler üzerinde çalışabileceğiniz bir yerdir. Tek bir serbest çalışan ile çalışmak yerine, projeyi bir topluluğa sunarak birden fazla insanın proje üzerinde çalışmasına olanak sağlar.

Workana

2013’te kurulmuş bir proje sahibi/serbest çalışan buluşturma yeri daha. Serbest çalışanlar olarak ücretsiz hesabın yanısıra hafta 4.90$ ödeyerek bazı avantajlara sahip olabilirsiniz. (Aynı olay yukarıda bahsettiğim sitelerde de vardır. Buranın farklı haftalık seçeneğinin olması.)

Seoclerk

İsminden de anlaşılacağı gibi daha çok SEO (Search Engine Optimization) işlerine yönelik hizmetler sunabileceğiniz bir pazar yeridir. Tasarım olarak biraz basit bir yapısı vardır ama binlerce proje ve serbest çalışanın bulunduğu, oldukça aktif bir sitedir.

One Hour Translation

95 dilde karşılıklı çeviri yaparak para kazanabileceğiniz, karşılaştığım en gelişmiş servis burası oldu. Yaklaşık bir saat sürecek standart seviyede bir çevirinin ücreti 12$ olarak hesaplanıyor. Tabii ki çevirinin yapılacağı dillere, zorluk seviyesine ve teslimat zamanına göre ücretler değişiklik gösterebilir.

Genel iş konuları, otomotiv, havacılık, özgeçmiş çevirileri, finans, foreks, medikal, hukuk, teknik, mühendislik, yazılım gibi kategoriler vardır.

Writer Bay

Çevirinin ötesinde yazı içeriği üreterek gelir elde etmek için burayı kullanabilirsiniz. Hesap açarken gayet ciddi gramer ve yazım teknikleri sınavları yapılır. Ardından örnek bir makale yazmanızı, varsa sertifika ve akademik yazı örneklerinizi göndermenizi isterler.

Kazanabileceğiniz ücretler 20-30 dolar civarından başlar.

Academia Research

Yine yazarlık yeteneğinizi kullanabileceğiniz bir servis. Lise seviyesinde yazılar da isteniyor, doktora seviyesinde araştırma yazıları da.

Giriş seviyesindeki kazançlar 3-4 dolar.

Tee Spring

Grafik tasarımı konusunda kendinize güveniyorsanız tasarımlarınızın tişört, fincan, çorap, telefon kılıfı gibi ürünlerin üzerine basılıp satılmasıyla para kazanabilirsiniz.

Ürünlerin satış fiyatını siz belirliyorsunuz. Her ürünün bir baz fiyatı var. Bunun üzerindeki fiyat sizin kârınız oluyor.

Özel günlere yönelik tasarımlar doğru zamanlarda piyasaya sürüldüğünde güzel satış rakamlarını görebilir. Son zamanların popüler yayıncılık ortamı Twitch.tv için özel bir eklentileri var. Ürün satıldığında yayına yansıyan duyurular vb. güzel özellikler sunuyorlar.

Ayrıca doğru iletişim kanallarını kurarak markalar için uzun dönemli anlaşmalar yapmanız mümkün olabilir.

Viral Style

Tasarımlarınızın basıldığı ürün satışından komisyon alabileceğiniz bir başka site. Teespring’ten daha çok sevdim çünkü ürün oluşturma ekranını görmek için hesap açmanız şart değil.

Depositphotos

Etrafınızda gördüğünüz reklamlardaki fotoğrafların birçoğu 2009’da kurulan Depositphotos veya benzeri stok sitelerinden alınmaktadır. İş hacmine göre ya abone olarak ya da aldıkça-öde yöntemlerini kullanarak buradaki fotoğraf, illüstrasyon ve videolar satın alınır.

Buraya üretici olarak katılmak için katılmak istediğiniz kategoride (fotoğraf, illüstrasyon veya video) küçük bir testten geçmeniz ve örnek çalışmalarınız onaylanmasını beklemeniz gerekir.

Geliriniz, katılımcı seviyenize göre belirlenen bir yüzdeye göre belirlenir. Başlangıç seviyesindeyken her satıştan %34 veya 0.30$ kazanırsınız. Bu iki seçenek, dosyanızı alan kişinin abonelik türüne göre belirlenir.

iStockphoto

Benim de video kategorisinde katılımcı olarak hesabımın olduğu stok sitesidir. Getty Images ile ortaklığı sayesinde çok geniş bir kesime ulaşmak mümkündür.

Ticari amaçla kullanılabilecek materyallerin yanısıra editoryal (haber amaçlı vb.) fotoğraf ve videolar da satılmaktadır.

Dreamstime

Benzer şartların geçerli olduğu stok materyal sitesidir. Yolladığınız çalışmaların kabul edilme ihtimali biraz daha yüksektir. (veya bana öyle denk geldi.)

Kazancınız satış başına %60’a kadar yükselebilir. Hesabınızda 100$ biriktikten sonra çekebilirsiniz.

Envato

Video, fotoğraf, ses, müzik, eğitim videoları, temalar, eklentiler, ürün şablonları, After Effects, Premiere şablonları… neredeyse her konuda işlerinizi satabileceğiniz, bu konuda bildiğim en büyük sitedir.

Kategoriler için alt siteler oluşturulmuştur. Örneğin videolar videohive.net adresinde, müzikler audiojungle.net adresindedir. Bir ana hesap oluşturarak hepsine erişim sağlarsınız. Satış yapmak için yine bir testten geçmeniz gerekir.

Infolinks

Google Adsense’e benzeyen bir reklam ağıdır. Ziyaretçisi bol bir websiteniz varsa, site içeriğine uygun reklamlar yayınlamak için bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Tourbylocals

Gezmeyi ve insanlara rehberlik yapmayı sevenler için muhteşem bir servis. 158 ülkede kendi özel tur organizasyonlarını düzenleyerek para kazanan rehberlerin arasına katılıyorsunuz.

Bunun için telefonla mülakat gibi oldukça ciddi aşamalardan geçilmesi gerekiyor.

Türkiye’deki turistik yerlerin çokluğunu düşününce oldukça kârlı olabilecek bir servis olduğunu söyleyebilirim.

Selz

Burası son aylarda dropshipping kavramı ile moda olan, internette ürün satışı ve mağazacılık konusunda çalışabileceğiniz bir yerdir.

En büyük avantajı, ücretsiz hesap ile satışa başlamanıza izin vermesi. Bu aşamada mağazanıza, fiziki veya dijital, 5 ürün koyabilirsiniz.

Amazon, Shopify, Ebay gibi ürün satışı yapabileceğiniz marketlerin yanında çok küçük bir seçenek olsa da ücretsiz hesap açma seçeneği sayesinde benim çok tuttuğum bir yer.Bu iş alanlarının hepsi ciddi anlamda emek sarfetmeyi ve zaman ayırmayı gerektir. Yasal ve iş ortaklarınca geçerliliği kanıtlanmış alanlardır.

İnternette iş yaparak para kazanma konusuna asla kısa yoldan zengin olmak gibi amaçlarla girişilmemesi gerekir. Bu yüzden kriptopara alım-satımları gibi riskli işlerden, form doldur para kazan, video izle para kazan gibi dolandırıcılık kokan işlerden bahsetmedim bile.

Payoneer’da hesap açarken kimlik belgesi isteniyor. Havale/EFT işlemleri için hesap adresi gibi resmi bilgiler gerekiyor. Bu yüzden aklınızda dolandırıcılık yapıp yapıp malı götürmek gibi hedeflerin olmadığını umuyorum.

Faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorsanız paylaşmanızı rica ederim. Özellikle genç arkadaşlar için güzel bir başlangıç noktası olacaktır.

Son olarak, bir overlokçu özdeyişini örnek alıyorum ve…

Gençlerin dikkatine! Para kazanma rehberi ayağınıza geldi. 5 dakikada okuyup bitirilmez, kısa zamanda zengin etmez.

Engin Eraydın

diyorum.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Leave a Comment