fbpx

Kazandığınız parayı Payoneer ile ödeyen siteler

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Upwork

Yıllardan beri kullandığım, proje sahipleri ve serbest çalışanları buluşturan büyük bir pazar. Burada animasyon projelerinden kitap/doküman çevirilerine, muhasebe konularından telefon aplikasyonlarına, mimari projelerden logo tasarımlarına kadar onlarca farklı kategoriden işler bulabilirsiniz.

Bu tür iş pazarlarındaki işleyiş özetle şöyledir:
Proje sahipleri, detayları ve akıllarındaki tahmini bütçeyi belirten bir tanıtım yazısı ile beraber projelerini sunduktan sonra serbest çalışanlar tekliflerini sunar. Proje sahibi birini seçince, anlaşılan ücreti Upwork kasasına önceden öder. İşi teslim alınca da paranın karşı tarafın hesabına geçmesine onay verir.

Hesabınızdaki parayı istediğiniz anda çekebilir veya belli bir tutara ulaşınca Payoneer hesabınıza otomatik olarak aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

99 Designs

Burası görsel tasarım hizmetleri sunan insanlar ile bu hizmetlerin alıcılarını buluşturan bir mecradır. Logo, video, animasyon, web ve aplikasyon tasarımı, giysi baskı çeşitleri ve kitap/dergi kapakları konusunda işler yapabilirsiniz.

Bazen küçük yarışmalar düzenleyerek yine katılımcıların gelir elde etmesini sağlarlar.

Daha diğer pazarlara göre daha çok “birebir iletişim” kurulmasına ve daha özel projeler üzerinde çalışılmasına odaklandığı için yapacağınız işlerin ücretleri de daha yüksek olacaktır.

Freelancer

Upwork gibi bir pazardır. Proje sahipleri ve projeyi yapabilecek insanları buluşturur. Projelere teklif edilen rakamlar biraz daha düşüktür. Upwork nedeniyle biraz geri planda kalsa da hala aktiftir.

Guru

Daha çok programlama işleri üzerine yoğunlaşmıştır. Tasarım, yazı/çeviri, satış, mühendislik gibi konularda da projelerin sunulduğu bir pazardır. Çalışanlara ödeme yöntemi olarak proje bazlı, saat bazlı yöntemlerine ek olarak düzenli tekrar eden ödeme seçeneği vardır. Proje sahibinin her hafta veya ayda bir, 3 ayda bir gibi dönemlerde serbest çalışanına ödeme yapabilmesini sağlar.

Fiverr

İlk çıktığında “5 dolarlık işler” şeklinde bir stratejisi vardı. Küçük bir logo hazırlamak, bir melodi oluşturmak, birkaç cümlelik konuşma içeren basit bir video yapmak gibi projeler sunuluyordu. Artık burası da büyüdü ve diğerleri gibi çok çeşitli konularda işler yapabileceğiniz bir pazar yerine dönüştü.

“Mesajınızı alnıma yazıp sokakta gezerim”, “ürün çekimlerinize modellik yaparım” gibi hizmetler sunan insanlar da var. Yaratıcı servisler sunacağınızı düşünüyorsanız burayı mutlaka deneyin.

Topcoder

Görsel tasarım, kod geliştirme ve veri bilimi konularında projeler üzerinde çalışabileceğiniz bir yerdir. Tek bir serbest çalışan ile çalışmak yerine, projeyi bir topluluğa sunarak birden fazla insanın proje üzerinde çalışmasına olanak sağlar.

Workana

2013’te kurulmuş bir proje sahibi/serbest çalışan buluşturma yeri daha. Serbest çalışanlar olarak ücretsiz hesabın yanısıra hafta 4.90$ ödeyerek bazı avantajlara sahip olabilirsiniz. (Aynı olay yukarıda bahsettiğim sitelerde de vardır. Buranın farklı haftalık seçeneğinin olması.)

Seoclerk

İsminden de anlaşılacağı gibi daha çok SEO (Search Engine Optimization) işlerine yönelik hizmetler sunabileceğiniz bir pazar yeridir. Tasarım olarak biraz basit bir yapısı vardır ama binlerce proje ve serbest çalışanın bulunduğu, oldukça aktif bir sitedir.

Leave a Comment