fbpx

Masaüstü oyunların online platformu Tabletopia nedir?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Patlamış mısır ve gazoz eşliğinde masa başına geçip kalabalık bir toplulukla Monopoli (Borsa), Tavla, Okey, Kızmabirader gibi oyunlar oynadığımız güzel bir dönem vardı. Şimdi güçlü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar çıkınca bu oyunlar biraz unutulsa da Facebook’ta çeşitli gruplar yardımıyla insanlar bir araya gelip oynamaya devam edebiliyorlar.

Tabletopia da masaüstü oyunlara ilgi duyan, merak edip oynamak isteyen ama buna vakit ayırmakta zorlanan benim gibi insanlar için müthiş bir sistem olarak karşıma çıktı.

Tabletopia nedir?

  • Sistem Unity ismindeki oyun motoruyla çalışıyor. Şu anda Firefox, Internet Explorer ve Safari destekliyor ama çok yakında Chrome için de bir çözüm bulacaklar.
  • 2016’nın ikinci çeyreğinde IOS ve Android tabanlı cihazlarda da çalışacak bir versiyon olacak.
  • Aylık, 6 aylık, 1 senelik ücretli paketlerle hesap açabiliyorsunuz. 10 dolardan başlıyor. Steam üzerinden yayınlandığında Steam üzerinden 19 TL’ye alabiliyorsunuz. Tam anlamıyla açıldığında erken katılanlara 1 ay Gold üyelik vereceklerini belirtiyorlar.
  • Bugün itibariyle 220 oyun, 2900+ oyuncu var ve her hafta 2-3 yeni oyun ekleniyor. Bu oyunlar birbirlerinden gerçekten farklı oyunlar. (aynı oyunun farklı versiyonları değiller.)
  • Yaş grubu, oyuncu sayısı, oyun tarzı ve diline göre sınıflandırmalarla veya oyun ismiyle arama yapabiliyorsunuz.
  • Oyun ekranı mouse ile kontrol ediliyor. Klavye kısayollarının yardımıyla yakınlaştırma-uzaklaştırma, masayı çevirme, pulları hareket ettirme, zar atma, masanın farklı alanlarına tek tuşla ulaşma gibi çeşitli özellikler mevcut.
  • Oyun sahnesindeki her objeyi fizik kuralları dahilinde, aynı gerçek hayatta olduğu gibi oynatıp hareket ettirebiliyorsunuz. “Bu ne biçim oyun be!” deyip videodaki gibi masayı kaldırıp atabilirsiniz! Size karışan, “taşını oraya koyamazsın” diyen bir yapay zeka yok.  Puanlamayı da siz tutuyorsunuz.

[x_video_embed type=”16:9″ no_container=”true”][/x_video_embed]

  • Grafikler, obje detayları son derece kaliteli gözüküyor. Bazı örnekler:
Hollywood
Hollywood
village2
Village
cuba1
Cuba
Parchessi
Parchessi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Discord’taki ilgili kanalda oyuncular buluşup masa linkini paylaşarak aynı masaya oturuyorlar. Steam üzerinden oynadığınızda oyuncu eşleştirme sistemini kullanabiliyorsunuz.
  • Oyun yapımcıları kendi oyunlarını dahil ederek bir gelir elde edebiliyor.

Hala üzerinde çalışılan bu sandbox oyun sistemi  gelecek vadediyor. Güncelleme oldukça bu yazıyı da güncellerim.

Profil linkimi de veriyorum ve iyi oyunlar diliyorum.

 

Leave a Comment