netflix ülke değiştirme

Netflix’i bölge kısıtlaması olmadan izlemek

Share

GÜNCELLEME: Türkiye’den Netflix’in ABD içeriğini izleyebilmek mümkünmüş. Sizi şu yazıya alalım.


2007’den beri hizmet veren Netflix, 2016 yılının ilk günlerinde, içinde Türkiye’nin de olduğu 130’dan fazla ülkede yayın yapmaya başladı. Ülkemizde büyük bir sevinçle kutlanan bu gelişmenin cebimize yansıması aylık 15.99 gibi rakamlardan başlıyor.

Üç abonelik seçeneği şu şekilde:

Aynı anda 1 ekranda standart çözünürlükte yayın izleyebilmek için 15.99 TL
2 farklı ekranda HD çözünürlükte izleyebilmek için 27.99 TL
4 farklı ekranda HD ve Ultra HD çözünürlükte izleyebilmek için  39.99 TL

Ekran kelimesinin anlamı şu; bir ekranda siz yayın izlerken, yakınınız kendi sisteminde başka bir yayını aynı anda izleyebiliyor.

Kişisel görüşüm her 10 kişiden 5’inin internet üzerinde Türkçe altyazıyla yabancı dizi ve film izlediği yönünde. 5 kişiden de 2’si Türkçe altyazıya ihtiyaç duymadan izleyebiliyor. O yüzden havai fişekler ve halaylarla karşılanan Netflix önce bir sakin olsun. Zaten mevcut içeriğin tamamına erişim izni de vermiyor.

Yani Türkiye’deyseniz örneğin son Star Wars’u henüz izleyemiyorsunuz. Çünkü Netflix, yeterince karlı bir iş olarak görmediği için, filmin Türkiye için bölgesel yayın hakkını satın almamış oluyor. Ya da başka bir yayıncı firma erken davranmış ve haklarını almış olabiliyor.

Bölgesel kısıtlamalara maruz kalmadan Netflix’ten yararlanmak için bir kaç yöntem var. Kabaca, ülke değiştirme(?!) diyebiliriz.

Birincisi VPN denen sistemle manual bir şekilde başka bir ülkeden bağlanıyor gibi davranmak. Diğeri de Smart DNS entegre edilmiş programları denemek. Netflix’in çok yakın gelecekte bu VPN çözümüne bir engel bulacağı konuşuluyor. Şimdilik VPN olayını atlayarak Smart DNS kullanan iki programdan bahsedeyim.

Windows/Mac için Smartflix vardı, kapandı!

Android/iOs için Getflix 14 gün boyunca ücretsiz, sonrasında 4,95$ karşılığında aynı işi görüyor.

Türkçe altyazı desteği artınca Netflix çok kullanışlı hale gelecektir. Hele böyle güzellikleri keşfettikçe. Ama şimdilik ücretli abone olmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: MakeUseOf.com
Share

Leave a Comment