fbpx

WordPress nasıl kurulur?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

wordpressSon aylarda Türk medyasının da artan ilgisi sayesinde blog ve blog yazarlığı konuları önplana çıktı. WordPress, Blogger, Blogcu gibi yerli-yabancı ücretsiz servislerden yararlanıp blogunu hayata geçirenler çoğaldı.

Konunun temeliyle ilgili daha çok bilgi için Burak Bayburtlu’nun TRT Radyo 1’e konuk olduğu program kaydını dinleyebilirsiniz.

Konu bu kadar önplana çıkmışken 2 arkadaşımın bu konuda yardım beklediğini de hatırladım ve ücretsiz servisler yerine kendi alanadını alıp kendi sunucusu üzerinde blogunu kurmayı düşünenler için WordPress adında en çok tavsiye edilen sistemin kurulumunu biraz anlatayım istedim.

Ben ana hatlarından bahsetmeye çalıştım. Bu işlemlerle ilgili daha detaylı bilgiyi, başta WordPress-tr olmak üzere çeşitli kaynaklarda bulabilirsiniz.

  1. Ücretsiz servislerden daha profesyonel bir ortama geçmeye karar verdiğinize göre önce bir alanadı (domain) satın almanız gerekiyor. Daha doğrusu kiralamanız. Çünkü senelik bir ücret ödüyorsunuz. Böylece adsoyad.wordpress.com veya adsoyad.blogspot.com gibi adresler yerine adsoyad.com gibi daha anlamlı bir adresiniz olacak. Alanadı satın alabileceğiniz çeşitli şirketler var. Aşağı yukarı hepsinin fiyatları aynı. Ben şu ana kadar GoDaddy‘den aldım. Bazen çeşitli indirim kuponları sayesinde %20’ye varan indirimler yapıyorlar.
  2. Profesyonel görünüm uğruna para harcamaya devam ediyoruz. Şimdi sıra aylık ödemesi olan (veya 1 senelik alırsanız daha ekonomik olabilen) sunucu kiralamaya geldi (hosting) . Bunu, alanadını aldığınız Godaddy’den alabilirsiniz veya sağladığı boş alan, email hesabı, aylık ücret gibi ihtiyaçlarınıza göre istediğiniz firmayı seçebilirsiniz. Çoğu tek tıklamayla wordpress’i sitenize kurabilir ama biz Türkçesini kurmak istediğimiz için bu özellik çok da önemli değil. BlueHost‘un 12 aylık peşin öderseniz aylığı 7.95 dolar ve alanadının 1 senelik ücreti dahil paketi var. Zaten böyle birşeylere girişiyorsanız uzun vadeli düşünüp ekonomik olacak bir paket almakta yarar var.
  3. Alanadınızı aldığınız yerin kontrol panelinden DNS ayarlarını yapıp alanadı ile sunucuyu birbirine bağlıyorsunuz.  Tam yönlendirilmeden sitenize girmeyi denediğinizde hata mesajı alabilirsiniz, merak etmeyin 6-8 saat içinde dünyanın her yerinden ulaşılabilir hale gelecek.
  4. WordPress veritabanı mantığı ile çalışan bir altyapı. Bu yüzden sunucunuzda bir veritabanı ve kullanıcı yaratmalısınız. Eğer BlueHost’tan aldıysanız kontrol panelinde Databases bölümünden bu işlemleri yapabilirsiniz.
  5. WordPress Türkçe kurulum dosyalarının arasında wp-config-sample.php adında bir dosya göreceksiniz. Bu dosyada gerekli bilgileri girip dosya adını wp-config.php olarak yeniden isimlendirmeniz gerekiyor. Blogunuz için belirlediğiniz beritabanının adını, kullanıcı adını, MySQL sunucu adını sunucu kontrol panelinden öğrenebilirsiniz.

    Veritabanı ayarları

  6. Kurulum dosyalarının hepsini bir FTP programı ile sunucuya bağlanıp oraya taşıdıktan sonra kurulum işleminin %99’u bitti diyebilirim.  DNS yönlendirmesi de gerçekleştiyse şimdi blogunuza girebilirsiniz. Ekrandaki yönlendirmeleri takip ederek kalan %1’lik bölümü de tamamladıysanız blog dünyasına hoşgeldiniz.

Yardım gerekirse İletişim‘e geçmekten çekinmeyin.

Leave a Comment